Rewolwer Smith & Wesson M&P 340

04-06-2018

Rewolwery Smith & Wesson z ramą J są najpopularniejszymi małymi rewolwerami na rynku amerykańskimi. Ich zalety jako broń EDC są bezdyskusyjne. Absolutna prostota, bardzo mała masa, niezawodność i dopracowana przez ponad sto lat ergonomia powodują, że strzelcy tę broń mają, noszą i używają... kiedy staje się to konieczne.

 

 

Istotą M&P 340 jest szkielet wykonany ze stopu skandu. Oczywiście firma nie podaje, jakie są proporcje poszczególnych metali w stopie, ale wiadomo, że stopy skandu dają bardzo ciekawą strukturę nanokrystaliczną o małej gęstości i wytrzymałości większej od stopów tytanu. Po prostu – są lekkie, bardzo mocne i nie są kruche. Mają też zasadnicza wadę – są drogie, stąd relatywnie wysoka cena rewolweru. Prawdopodobnie są też trudne w obróbce, co dodatkowo zwiększa koszty produkcji.

 

 

 

Jednak zawsze jest coś, za coś. Mała masa, krótka lufa, niewielki chwyt i silny nabój powodują, że strzela się z niego kiepsko... Ale, jest to rewolwer, który przez 99,99% czasu jest tylko noszony. W kaburach wewnętrznych, zewnętrznych, na kostkach, w damskich torebkach, w kieszeniach, filmowo – pod suknią na wewnętrznej stronie uda... gdzie jest mu chyba najsympatyczniej... Z tej broni mało strzelamy, a jeśli już musimy, to w sytuacji krytycznej na trzech metrach, najmniejsze znaczenie ma stres związany z siłą magnum...

 

 

 

M&P 340 jest kolejną bronią świadomego wyboru. Nie jest to 686 Competitor z obciążoną lufą 6”, który każdy strzelec powinien posiadać. Jest to rewolwer, który chcemy, powinniśmy lub musimy nosić na co dzień. Kurek wewnętrzny i doskonale wykończone wszystkie krawędzie gwarantują łatwość użycia i wygodę przenoszenia. Muszka typu XS Sights z trytem zapewnia świecący punkt w dowolnych warunkach, gdybyśmy musieli w miarę precyzyjnie celować.

 

 

 

Rewolwer jest wygodny. Przy tej skali nie przekroczono jednak ergonomicznych granic przyzwoitości, jak to się czasami zdarza w najlepszych firmach. Jest to miniaturyzacja z sensem, wymuszonym przede wszystkim energią amunicji w pięciokomorowym bębnie. I w tym momencie pojawia się podstawowy problem, który musimy rozwiązać zanim kupimy broń EDC. Czy chcemy mieć np. mały płaski pistolet z 6 nabojami w magazynku i jednym w komorze, ale w kalibrze .380 ACP, czy trochę „grubszy” rewolwer z pięcioma nabojami .357 Magnum?

 

 

Energia i moc obalająca pocisków .357 Magnum i .380 ACP jest nieporównywalna. Potwierdza to również dokumentacja z jedynych, przeprowadzonych w dużej skali, realnych doświadczeń na zwierzętach (próby strasburskie). .380 ACP jest generalnie lepszy tylko od .32 ACP i .22 LR, co nie znaczy, że mniejszy pocisk jest nieskuteczny. Mała energia wymaga od nas precyzji użycia, duża zapewnia nam margines błędu, ale zwiększa ryzyko niekontrolowanych wydarzeń po nietrafieniu w cel (rykoszety, przebicie szyb, ścian). Dlatego kluczowy staje się w przypadku M&P 340, noszonego jako broń EDC, wybór właściwej i dobrej amunicji z pociskami skutecznie fragmentującymi.

 

 

 

M&P 340 to dobry, klasyczny rewolwer produkowany przez S&W od lat 50. XX wieku. Ciągle modernizowany materiałowo i konstrukcyjnie, w swoim założeniu koncepcyjnym pozostaje niezmienny praktycznie od końca wieku XIX. Opinia, że rewolwery osiągnęły już końcową fazę swojego funkcjonalnego rozwoju, prawdopodobnie jest prawdziwa. W niczym nie zmienia to jednak ich walorów wynikających z prostoty cech użytkowych. Rezygnacja z zabezpieczeń i trybu SA z jednoczesnym wymuszeniem długiej i twardej pracy spustu jest dobrym wyjściem z punktu widzenia bezpieczeństwa. W rewolwerach do ochrony osobistej rezygnacja z kurka zewnętrznego, blokad, redukcja masy czy dopracowanie ergonomii chwytu są sprawą podstawową.

 

 

Reasumując – warto brać pod uwagę propozycję S&W jako EDC lub jako drugą broń. Jest to dobry wybór, pomimo wszystkich historycznych uwarunkowań i bardzo tradycyjnej koncepcji. Moda na tego typu broń wraca, paradoksalnie, wraz z rozwojem technologii i kosmicznymi materiałami. W konsekwencji otrzymujemy bardzo ciekawą ofertę ale z niewielu firm.

 

MJM

 

Specyfikacja

Kaliber: .357 Magnum, .38 S&W Special
Długość lufy: 1.875" (cala)
Waga: 13.8 oz.
Chwyt: syntetyczny
Szkielet: stop skandu
Wykończenie szkieletu: pvd
Rodzaj lufy: Wykonana z stali nierdzewnej
Wykończenie lufy: pvd
Dodatkowe wyposażenie: pudełko
Przyrządy celownicze: Tak
Gwarancja: 2 lata
Bęben: 5 nabojowy, wykonany z stali nierdzewnej
Długość całkowita: 6.3" (cala)
Muszka: xs sights® 24/7 tritium night sight
Szczerbina: zintegrowana u-notch
Mechanizm: Double action
Bezpiecznik: tak